«Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիրում» հոկտեմբերի 22-ին տեղի է ունեցել «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության դպրոցականների մրցումների եզրափակիչ փուլի ամփոփումը:
Մրցույթին մասնակցել են ՀՀ բոլոր մարզերի, մայրաքաղաք Երեւանի եւ Արցախի Հանրապետության թիմերը:
Առաջնության եզրափակիչ փուլի արդյունքներով առաջին տեղն զբաղեցրել է Սյունիքի, երկրորդը՝ Կոտայքի, երրորդը՝ Շիրակի մարզերի թիմերը:
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից ողջունելով մրցումների մասնակիցներին, նշել է, որ 2001 թվականին, երբ նախաձեռնում էին կազմակերպել դպրոցականների մրցումները, իրականացման հետ կապված որոշ մտավախություն կար, սակայն այսօր միջոցառումն անցկացվում է արդեն 17-րդ անգամ: Վարդեւան Գրիգորյանը շնորհավորել է մրցանակակիրներին եւ հույս հայտնել, որ նրանցից շատերը պրոֆեսիոնալ մարզիկներ կդառնան:
Ողջունելով մասնակիցներին եւ հաղթողներին` ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Վահրամ Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին` շեշտելով, որ մրցանակային գավաթները, որոնք տրվում են համեմատական միավորների արդյունքներով, խորհրդանշական իմաստ ունեն: Ըստ նրա՝ իրականում բոլոր մասնակիցներն էլ արժանի են մրցանակների:
«Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկությունն անցկացվել է 4 փուլով` միջդասարանական, միջդպրոցական, մարզային եւ ամփոփիչ հանրապետական: Մրցույթն անցկացվում էր 17-րդ անգամ, մասնակցում էին հանրակրթական դպրոցների 4-6-րդ դասարանների աշակերտները:

On October 22, in Tsakhkadzor General Sport Complex the final phase of the schoolchildren of the National Assembly Cup Tournament was held.
The teams of the RA all marzes, Capital Yerevan and Artsakh Republic took part in the tournament.
According to the results of the championship final phase the team of Syunik Marz was the first, the team of Kotayk Marz - the second, and the team of Shirak Marz – the third.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Vardevan Grigoryan, welcoming the participants of the tournaments in the name of the RA NA President Ara Babloyan, noted that in 2001, when they were initiating to organize the schoolchildren's tournaments. There was some fear connected with the implementation, but today the event is already held for the 17th time. Vardevan Grigoryan congratulated the winners and expressed hope that most of them would become professional athletes.
Welcoming the participants and the winners, the RA Deputy Minister of Education and Science Vahram Mkrtchyan has thanked the organizers of the event, stressing that the cups, which are given by the results of the comparative points, have symbolic meaning. According to him, in reality all participants deserve the prizes.
The National Assembly Cup Tournament was held in 4 phases: inter-class, inter-school, marz and final Republican. The tournament was held in the 17th time, the pupils of the 4th – 6th classes of the general schools took part in it.