«Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիրում» հոկտեմբերի 22-ին տեղի է ունեցել «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության դպրոցականների մրցումների եզրափակիչ փուլի ամփոփումը:
Մրցույթին մասնակցել են ՀՀ բոլոր մարզերի, մայրաքաղաք Երեւանի եւ Արցախի Հանրապետության թիմերը:
Առաջնության եզրափակիչ փուլի արդյունքներով առաջին տեղն զբաղեցրել է Սյունիքի, երկրորդը՝ Կոտայքի, երրորդը՝ Շիրակի մարզերի թիմերը:
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից ողջունելով մրցումների մասնակիցներին, նշել է, որ 2001 թվականին, երբ նախաձեռնում էին կազմակերպել դպրոցականների մրցումները, իրականացման հետ կապված որոշ մտավախություն կար, սակայն այսօր միջոցառումն անցկացվում է արդեն 17-րդ անգամ: Վարդեւան Գրիգորյանը շնորհավորել է մրցանակակիրներին եւ հույս հայտնել, որ նրանցից շատերը պրոֆեսիոնալ մարզիկներ կդառնան:
Ողջունելով մասնակիցներին եւ հաղթողներին` ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Վահրամ Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին` շեշտելով, որ մրցանակային գավաթները, որոնք տրվում են համեմատական միավորների արդյունքներով, խորհրդանշական իմաստ ունեն: Ըստ նրա՝ իրականում բոլոր մասնակիցներն էլ արժանի են մրցանակների:
«Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկությունն անցկացվել է 4 փուլով` միջդասարանական, միջդպրոցական, մարզային եւ ամփոփիչ հանրապետական: Մրցույթն անցկացվում էր 17-րդ անգամ, մասնակցում էին հանրակրթական դպրոցների 4-6-րդ դասարանների աշակերտները:

22 октября в Главном спортивном комплексе Цахкадзора состоялся итоговый тур соревнований по розыгрышу Кубка Национального Собрания.
В соревнованиях участвовали команды Еревана, всех областей РА и Республики Арцах.
По итогам заключительного тура в первой тройке победителей – команды Сюника, Котайка и Ширака.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Григорян приветствовал участников соревнований от имени Председателя НС А.Баблояна, отметив, что зародившаяся в 2001 г. инициатива организации соревнований школьников сегодня уже обрела широкий размах мероприятий. В.Григорян поздравил участников и выразил надежду, что многие из них в дальнейшем станут профессиональными спортсменами.
Приветствуя участников и победителей соревнований, заместитель министра образования и науки РА В.Мкртчян поблагодарил организаторов мероприятия, особо отметив, что призовые кубки, вручаемые по результатам сравнительных очков,   имеют символический смысл и в действительности все участники достойны наград.
Розыгрыш Кубка НС проводился в 4 тура – межклассный, межшкольный, областной и заключительный, республиканский. В конкурсе, проводимом в 17-й раз, приняли участие учащиеся 4-6 классов общеобразовательных школ.